sobota, 14 lutego 2015

Prąd na Pustej działce Rolnej. Jak to załatwić?

Siemanko, jeśli posiadacie pustą działkę rolną i chcielibyście z jakiegoś powodu mieć na niej prąd.

np. chcecie rozłożyć w piękną letnią pogodę stolik leżaczek parasol, Podłączyć mikrofalówkę, czajnik elektryczny radio kosiarkę bądź jakieś narzędzia pilarka spawarka przecinarka. Dlaczego nie? przecież nie żyjemy w średniowieczu. Mamy prawo do dobrego bytu. Jeśli byście wystąpili z  wnioskiem do Zakładu energetycznego i napisali po co wam tak naprawdę jest prąd z miejsca dostaniecie odmowę. Odmowę także dostaniecie jeśli na działce nie ma żadnego obiektu.

Przewalając Gigabajty informacji w internecie na ten temat.

Sterty innych ustaw.

wiele wizyt w zakładzie energetycznym z pytaniem " jak najprościej podłączyć prąd do działki rolnej" niestety nic z tego zupełnie nic zero fatygi. Wiedziałem , że musi być na to jakiś sposób więc działałem dalej z nadzieją na pozytywne rozwiązanie sprawy.

Pytałem wielu znajomych którzy prowadzą Firmy budowlane także nie za bardzo mogli mi doradzić. Ponieważ musi  być OBIEKT na działce do którego chcemy podłączyć prąd. Ale jak? mam budować domek do 24m 2 a później nie mieć pewności, że prąd zostanie podłączony.

Wreszcie wpadłem na pomysł aby naszym obiektem podłączeniowym była po prostu studnia. zacząłem drążyć temat wpadłem na coś takiego " Nawadnianie terenów zielonych"  chcę aby moja trawka na działce była podlana. Mamy do tego pełne prawo aby wydobywać wodę pompą elektryczną " nie żyjemy w średniowieczu"

Super !

Wreszcie sprawa idzie do przodu wniosek w zakładzie energetycznym przeszedł teraz czekamy na podłączenie prądu. Acha

Ważne:

Najbliższe złącze elektryczne (skrzynka) sąsiada nie moze być oddalone dalej niż 250m od usytuowania waszej skrzynki elektrycznej Tzn. ta skrzynka jest własnościa zakładu energetycznego ale jest w granicy waszej działki. Później musicie wykonać instalację odbiorczą czyli Standardową tzw. w slangu elektryków, budowlańców i innych fachowców Erbetkę, rbetkę R-B, czyli właściwie nazywając Rozdzielnia budowlana Jeśli na działce nic nie ma najlepsza będzie taka wkopana w ziemię . Ja na dniach będę taką skrzynkę montował. Następnie będzie trzeba załatwić uprawnionego elketryka aby podłączył waszą skrzynkę tzw. Erbetkę ze skrzynką  zakładu energetycznego  która jest w granicy działki. i takim sposobem macie juz prąd i nie jest to Drogi prąd budowlany - ponieważ nie ma tu żadnego placu budowy.

Acha musicie także zgłosić do starostwa Budowę studni głębinowej i teraz uwaga: to bardzo ważne zgłaszacie studnie głębinową  Do 30 m głębokości i Wydajność do 5 m3/d - Dobę. Studnie wydajniejsze i głębsze potrzebują większych procedur niż samo zgłoszenie. Również wpisujemy na wniosku nawadnianie terenów zielonych" Na mapie zasadniczej Najlepiej 1:1000 to łatwiej po milimetrach zaznaczymy "Kropeczkę" czyli naszą studnie gdzie ma być połączona Należy pamiętać Aby nie była Bliżej niż 5 m od granicy działki. to całe najważniejsze kwestie jesli chodzi o studnie na zgłoszenie.

nie przejmujcie się podłączenie jest możliwe, w moim przypadku tak było 

52 komentarze:

  1. Jestem ciekaw, czy się udało. Jestem na początku tej drogi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe zastosowanie studni :). Gratuluję pomysłowości. Posiadanie własnej studni ma wiele zalet. Najlepsze są studnie wiercone. Aby efektywnie wydobywać z nich czystą zimną wodę trzeba zainwestować w odpowiednią pompę. Pompy głębinowe https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe,c1.html powinny przede wszystkim posiadać różne atesty i być wykonane z materiałów odpornych na korozję. Jednym z najlepszych materiałów jest stal nierdzewna.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie bez znaczenia na takiej działce jest również dostęp do wody. Chcąc go otrzymać, podłączenie do sieci wodociągowej rzadko kiedy jest możliwe. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykopać studnię głębinową. Tutaj: http://staltechnika.pl/oferta/swider-wiertniczy-slimak-sznek/ można znaleźć wszystkie, wykorzystywane w tym celu narzędzia.

    OdpowiedzUsuń
  5. W dzisiejszych czasach bez prądu ani rusz. Tylko te rachunki, płaci się nie mało. Ostatnio trafiłam na https://poprostuenergia.pl/
    i okazuje się, że są tańsi sprzedawcy prądu i bardziej konkurencyjnymi cenami. A w skali roku to różnica się robi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moim zdaniem samo poprowadzenie instalacji to tylko tak na dobrą sprawę połowa sukcesu. Bardzo ważny jest fakt, abyśmy w późniejszym okresie płacili jak najmniej za energię elektryczną. Mi udało się to zrealizować i skorzystałam z ofert dostawcy https://poprostuenergia.pl//

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  8. I jak się skończyło bo też walczę o prad

    OdpowiedzUsuń
  9. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wczoraj złożyłem wniosek o warunki, teraz czekam na odpowiedź. Jak dostanę odpowiedź to będę tu pisał.

    OdpowiedzUsuń
  12. Daj szybko znać bo rozwiązanie bardzo ciekawe. Powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  13. Więc tak, wniosek o warunki został złożony przez internet 31.05.2020 Jak dobrze pamiętam to 9.05.2020 otrzymałem zwykłym listem warunki przyłączenia, łącznie z umową do podpisu, 12.06 złożyłem wymagane dokumenty do punktu obsługi ( podpisana umowa + przybliżone koszty przyłącza). Generalnie bezproblemowo. W moim przypadku różnica polega na przyłączanym obiekcie - nie wnioskowałem o przyłączenie studni a o przyłączenie bramy wjazdowej automatycznie sterowanej oraz innych urządzeniach gospodarczych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam pytanie, mam również potrzebę podłączenia prądu, jednak ze starostwem mam jakby małą wojnę. We wniosku wskazałeś kolego bramę elektryczną i jakie urządzenia ? Jeśli mógłbyś podesłać na priv mail jak wypełniłeś wniosek to byłbym wdzięczny.

      Usuń
    2. Poprostu napisałem brama wjazdową automatycznie sterowana, urządzenia gospodarcze. Nie określając jakie to urządzenia.

      Usuń
  14. dodam, że na dzień dzisiejszy, zgodnie z prawem ogrodzenie nie wymaga pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, nawet jeżeli ogrodzenie jest montowane od strony drogi, pod warunkiem, że nie przekracza 2,2m.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  16. W sumie zastanawiam się w ogóle po co prąd na pustej działce i czemu to ma służyć. Jeśli już zamierzamy z czasem budować na niej dom to myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem będzie instalacja fotowoltaiczna. Ja u siebie zdecydowałem się na montaż fotowoltaiki od http://inovativ.pl/project_category/9kw/ i jestem przekonany, że wybrałem mądrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakby to powiedzieć, ciężko będzie zbudować dom bez prądu. Fotowoltaika świetna sprawa, ale najpierw trzeba mieć na czym ją położyć. No chyba że mamy ogromną działkę i sporo wolnych środków żeby zbudować elektrownię słoneczną na części naszej działeczki :)

      Usuń
  17. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  18. Jeśli chodzi o mnie to bardzo ważne jest to, aby mieć przede wszystkim tani prąd u siebie w domu. Dzięki ofercie https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ wiem, że jest to możliwe i właśnie dlatego ja zdecydowałem się na nową taryfę.

    OdpowiedzUsuń
  19. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam.
    A może ktoś podeśle wzór takiego pisma do ZE i do starostwa ?
    Bardzo by to ułatwiło sprawę.

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzien dobry, bardzo pomocny wpis. mam podobna sytuację. Chciałabym doprowadzić prad do dzialki rolnej - docelowo nie moze być przekształcona na budowlaną gdyż jest MPZM. Natomiast chciałabym aby służyła jako typowa rekreacja.

    Czy sama procedura zgłoszenia budowy studni to był wniosek do starostwa, czy nie trzeba bylo uzyskiwac pozwlenia wodnoprawnego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dobrze pamiętam to budowa studni do gł.30m nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Są tylko odległości od granicy działki - ale te odległości dotyczą studni dla ujęć wody na potrzeby socjalno bytowe (czyli wody zdatnej do spożycia) Jeżeli potrzebujesz wody do podlewania roślin to prawdopodobnie nie potrzeba zachowywać tych odległości od granicy działki, byleby studnia była na Twoim terenie.

      Usuń
    2. Dzień dobry,
      Mam podobny problem - starostwo utrzymuje (zresztą zgodnie z prawdą), że nie potrzebuję ich zgody na budowę tego typu studni, więc nie dostanę żadnego dokumentu/potwierdzenia zgłoszenia im takiego faktu...
      Czy w Waszym przypadku ZE wystarczyła tylko kopia zgłoszenia? Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie?

      Usuń
  22. Ogólnie bez znaczenia jakich rozmiarów jest dom, to na pewno w każdym przypadku dobrym rozwiązaniem jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej. Myślę, że najlepiej jest skontaktować się z firmą http://inovativ.pl/ która właśnie wykonuje takie inwestycje i u mnie cała fotowoltaika działa bez zarzutów.

    OdpowiedzUsuń
  23. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  24. Ogólnie samo posiadanie prądu na działce jak dla mnie było ważne, ale ja się wtedy budowałam. Fajnie, że całość instalacji elektrycznej zleciłam fachowcom z https://elektrycy.warszawa.pl/ i teraz wszystko działa jak należy.

    OdpowiedzUsuń
  25. Ale tu trolli akwizytorów naciągaczy

    OdpowiedzUsuń
  26. Na pewno moim zdaniem warto jest mieć sprawdzonych elektryków, którzy w ogóle zrobią wszelkiej maści podłączenia. Sam korzystałem z usług elektryka http://www.elektryk-gdansk.pl/ i jestem zdania, że jak najbardziej jest to coś bardzo ważnego.

    OdpowiedzUsuń
  27. W obecnych czasach wszystko da się zrobić. Kwestia pieniędzy tylko. A co do prądu to nie lepiej zainwestować w panele fotowoltaiczne? Na etapie budowy już warto pomyśleć myślę. Ja korzystałem z oferty https://www.ecoenergyrzeszow.pl/ . Mają świetne warunki i udzielają długiej gwarancji na panele i instalację. Oszczędności widać praktycznie od razu.

    OdpowiedzUsuń
  28. Ja jestem zdania, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim znalezienie sobie dobrego elektryka. Osobiście każdemu mogę polecić fachowca z http://www.elektryk-krakow.pl/ który u mnie rozwiązywał wszelkie kwestie związane z elektrycznością.

    OdpowiedzUsuń
  29. Moim zdaniem warto jest na pewno dogadać się z dobrym elektrykiem aby mógł nam zrobić przyłącze. Ja polecam od razu sprawdzonego elektryka z http://anluks.pl/ gdyż wiem, że jest to fachowiec którego można polecać.

    OdpowiedzUsuń
  30. A studnia kopana zamiast głębinowej może być?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli pytasz czy do warunków przyłączenia energii może być studnia kopana to jak najbardziej tak. Ja bym nawet aż tak bardzo się w tym nie zagłębiał bo ZE to w ogóle nie będzie interesowało. Obiekt to obiekt. Uważa, że można by się pokusić i wpisać we wniosku o przyłącze zbiornika na wodę wyposażonego w pompę elektryczną:)

      Usuń
  31. Samo posiadanie prąd jest przecież bardzo ważne, ale aby do tego doszło to również musimy mieć wykonaną instalację elektryczną. Moim zdaniem doskonale sprawdzi się praca elektryka https://wzu-energpol.pl/ aby całość działała jak należy.

    OdpowiedzUsuń
  32. Cześć a jak wygląda przyłącz prądu na działkę rolna na której chcę wybudować gospodarstwo

    OdpowiedzUsuń
  33. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  34. Dzień dobry,
    Mam podobny problem - starostwo utrzymuje (zresztą zgodnie z prawdą), że nie potrzebuję ich zgody na budowę tego typu studni, więc nie dostanę żadnego dokumentu/potwierdzenia zgłoszenia im takiego faktu...
    Czy w Waszym przypadku ZE wystarczyła tylko kopia zgłoszenia? Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie?

    OdpowiedzUsuń
  35. Przeprowadzenie prądu na działkę nie musi być problematyczne, trzeba się jednak zapoznać z informacjami jak się za to zabrać. A jak już będzie prąd i ruszy budowa to na pewno warto się zastanowić czy fotowoltaika kartuzy to nie będzie dobre rozwiązanie. Będzie można zaoszczędzić znacznie na rachunkach za prąd.

    OdpowiedzUsuń
  36. No jak widać - propozycji naprawdę sporo. Zanim cała budowa ruszy, to trzeba załatwić wszystkie formalności. Jeśli one będą już wykonane, to warto zaopatrzyć się w potrzebne materiały budowlane kartuzy . Warto wybierać miejsca z materiałami, które mają dobrą cenę.

    OdpowiedzUsuń
  37. Bardzo fajnie jest postawić fotowoltaikę Toruń na takiej ziemi, mamy mnóstwo prądu do prac rolnych.

    OdpowiedzUsuń
  38. Niestety ja póki co jeszcze nigdy nie miałam okazji takich rzeczy robić i jestem zdania, że do wszelkich prac najlepiej jest wezwać elektryka. W sumie ja zawsze korzystam z usług https://elektryk-wroclaw.pl/ i wiem, że to jest dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń
  39. Najlepiej zamontować fotowoltaikę Gdynia i cieszyć się darmowym prądem.

    OdpowiedzUsuń
  40. O fajnie... A gdzie wypełnić wniosek o tańszy prąd ? Na jakiego dostawcę według was najlepiej postawić, jak chodzi bardziej o prąd do firmy? Możecie mi doradzić....

    OdpowiedzUsuń